All the moms had to do was bring in their mixer, loaf pans, and kids.
Even some boys came, which was a bonus!
I decided to purchase all the ingredients and make 'kits' for my Half and Half Honey Wheat Bread recipe. Here is the cost run-down for 12 kits:

Vital Wheat Gluten, 27 oz, $4.99, used 11 oz.
Honey, 6 lbs, $10.97, used 3 pounds
Prairie Gold White Wheat Flour, 5 pound bag, $3.74, used 2 1/2 bags (The best white wheat flour around!)
All Purpose Flour, 25 pound bag, $6.99, used 12 1/2 pounds
Active Dry Yeast, 2 pounds, $3.89, used 1 pound

Salt, N/A
Each kit made (3) 8x4 loaves or (2) 9x5 loaves
Each kit, including tax: $2.04
One 9x5 loaf: $1.04
Learning a bread making skill with your child: Priceless

I love baking bread, finally perfect a fabulous whole wheat loaf. I will post it tomorrow. Welcome to the Hive:)
ReplyDeleteYour breads looks delicious! I can almost smell them.
ReplyDeleteMaria, I can't wait to see your bread post! I'm looking forward to being part of a local group of bloggers!
ReplyDeleteThanks, Barbara! I sometimes wish we had smell-o-vision!
What a fun idea! I'll bet all those moms really appreciated your efforts!
ReplyDelete